reklammer (reklammer) wrote,
reklammer
reklammer

Куточок Вірменії у Бережанах

Під час блог-туру Тернопіллям не змогли пройти повз такої цікавої теми, як поселення вірмен у місті. І от що дізнались.

IMG_2712
Вірменські народи вперше з’явились на території України ще за часів Київської Русі, прибувши на допомогу київським князям у боротьбі проти короля Болеслава. Але активна міграція відбулась трохи згодом, внаслідок падіння вірменської держави, монгольської навали та ворожої політики Візантії. Біженці селилися не тільки в центральній частині, а й на заході, в містечках Галичини. Воювали на стороні князів, ставали посередниками на обміні полонених, і займалися торговою діяльністю. Так поступово формувалась діаспора. А з появою громад обов’язково возводиться  храм відповідної конфесії.

IMG_2713

Перша згадка про вірменську громаду Бережанщини датується кінцем 17 сторіччя (1686р), і за свідченням документів вже на початку 18 сторіччя  її чисельність налічувала близько 400 осіб. Під побудову першої, тоді ще дерев’яної церкви, власник земель Адам Миколай Сенявський погодився виділяти 300 золотих щорічно. Кошти йшли також на утримування священика, храму та відкриття школи при ньому. З плином часу та зростанням громади, храм вирішено замінити на кам’яний.

IMG_2757

 Будівництво тривало 18 років, матеріали поставляв з власної каменоломні тодішній господар Бережан Август Олександр Чарторийський. Освячення храму, що набув ім’я святого Георгія, відбулося в 1764 році. Вигляд архітектури з того часу в цілому не змінювався, і загальну основу її можна спостерігати сьогодні. Це прямокутна будівля 8х5метрів, з двоскатним 14-метровим (по гребню) дахом. Стіни змуровані з пісковику, товсті, міцні – одразу видно, що в старі часи споруді надавалась також оборонна функція. По тій же причині, зовнішнього оздоблення майже не робилось, а невеликі аркові вікна розташовані у верхній частині, далеко від землі.

IMG_2746

IMG_2748IMG_2745

Розвиток вірменської громади поступово набував обертів маючи власне самоврядування та судову автономію, та створюючи родинні стосунки зі шляхтичами. Посередницька діяльність між гуртовими торгівцями та приватними споживачами також набирала обертів, але не втрималась під зростаючим натиском єврейських купців.  Та найбільшого удару завдали наслідки історичних подій: розпад Речі Посполитої та австрійська окупація  1772-го. Фінансування церкви припинилося, активи перейшли до Львова. Служби ще проходили, навіть вірменський архієпископ Яков Туманович приїжджав на освячення її 1791 року. Кінцевий занепад настав у 1806-го році, коли храм було переведено під склад наказом австрійського керівництва, а пізніше стіни будівлі понівечила пожежа.

IMG_2749

Внутрішнє оздоблення храму звичайно піддалося вплину часу. Але і сьогодні можливо роздивитись майстерні розписи рельєфних зображень п’яти святих. Фрагменти фресок  збереглись і в  заглибленнях віконних отворів та  вівтарній частині аркового зводу.
Відновлення вірменської церкви настало лише 1828 року, її в найкоротший термін відремонтували та знов запровадили служби.

IMG_2750

У стані відносного спокою пройшли роки між Світовими війнами, аж до приходу радянської влади. Останнього священика Казимира Ромашкана в 1946 році засудили за антидержавну діяльність і церква перебувала в запустінні аж до часів набуття України самостійності.
Сучасну громаду Вірменської апостольської церкви Тернопільщини, що налічує 60 сімей, було зареєстровано 2014 року. За її ініціативи відновили служіння в храмі святого Георгія - якраз до 250-річчя до заснування.

IMG_2760
Пам'ятний знак на 100-ту річницю вшанування жертв геноциду вірмен.

За організацію поїздки та цікаві екскурсії висловлюю подяку:Туроператору по Західній Україні Оксамит К.Л.

Асоціації незалежних блогерівSubscribe
promo reklammer january 1, 2015 00:00 277
Buy for 50 tokens
UPD. Важно! Во времена, когда мою страну пытаются разорвать на части всякие у​****ы, я не могу просто стоять и смотреть безучастно на все происходящее. Поэтому прошу понять и простить тех, кто ходит в этот блог посмотреть на новинки рекламного рынка и на мое творчество. Это иногда будет, но к…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments